AKTUALITY
KALENDÁŘ

Žádné nadcházející události...

Basketbal

Basketbal

Počátky basketbalu v Havlíčkově Brodě sahají až do válečných let, protože první družstvo mužů bylo založeno 15. dubna 1943 a to v rámci tehdejšího TK. Téměř současně s tímto družstvem byl založen také oddíl SK Německý Brod. Na přelomu roku 1943 a 1944 bylo také založeno družstvo žen.

V Brodě se hrálo na opraveném hřišti na antuce, vždy za značného zájmu diváků. Odehrála se řada zápasů i pěkných turnajů a oba brodské celky soupeřili se střídavými úspěchy.  Horší to bylo v zimních měsících, kdy se trénovalo v gymnáziu, kde byly na polovině složeny postele německé armády. Zápasy se hrály za neuvěřitelných podmínek v sále brodského kina Oko. Dnešní mládež, nejen košíkářská, ale i ostatní sportovci si stěží dovedou představit, že basketbalisté museli vždy po sobotním kině večer vyklidit sál, vytřít podlahu a nalajnovat hřiště, aby od 6 hodin ráno v neděli mohli zatrénovat, následně sehrát zápas a ihned zase natahat sedadla do sálu, protože od 13:30 hodin začínalo v kině představení pro mládež!! Po válce došlo ke sloučení obou brodských družstev mužů a tento silný celek několik let hrál v divizní soutěži.

Nejvýraznějšího úspěchu dosáhlo družstvo juniorek ziskem titulu mistra Československa v roce 1949. V kategorii žáků získali chlapci v roce 1980 titul přeborníka Česka, který vyvrcholil ziskem titul přeborníka Československa v památném zápase v Hradci Králové, kde naši žáci porazili mistra Slovenska 57 : 40!

V současnosti má basketbalový oddíl TJ Jiskra Havlíčkův Brod celkem 7 družstev. Z toho 2 družstva dospělých (muži a ženy) + 5 družstev mládeže. Muži i ženy hrají Východočeskou ligu – oblastní soutěž, Kadeti a žáci hrají nadregionální soutěž, Starší minižáci a mladší minižáci hrají Smíšený východočeský přebor a nejmladší přípravka utkání nehraje.

V oddíle dobrovolně a ve svém volném čase pracovalo celkem 11 trenérů a 3 funkcionáři. Oddíl měl celkem 6 rozhodčích z toho 5 s kvalifikací III. třídy a jednoho s kvalifikací I. třídy.

 

Z oddílu hostovali do jiných týmů hrajících celostátní extraligové a ligové soutěže celkem 4 talentovaní hráči.

Kontakty

Předseda oddílu

Pavel Duben

+420 732 718 503
pavel.duben@email.cz

Sekretář oddílu

Bc. Miroslav Krajcigr DiS

+420 737 034 558
baskethb@seznam.cz

Zajímá vás více? Přejděte na basketbalový web: www.baskethb.cz

FAcebook: https://www.facebook.com/baskethb/

 

Přidáno 24. 8. 2016, autor: J4W Admin

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru